Japonská plemena

Japonská národní plemena jsou špicové. Mají čtvercovitá těla, hlavy klínovitého tvaru, oči bývají trojúhelníkové, vzpřímené uši, hustou srst a ocas stočený nad hřbetem. Jsou to věrní a oddaní psi, klidní a ohleduplní s velkou důstojností. Do této skupiny patří šest plemen: Akita Inu, Kishu Inu, Shikoku Inu, Hokkaido Ken, Kai Ken a Shiba Inu. Všechna plemena jsou ve sdružení NIHON KEN HOZONAKI (NIPPO) – sdružení pro záchranu japonského psa, které bylo založeno 1928 Dr. Hiroyo Saito.

Akita Inu


Poměrně velký pes s klidnou a vyrovnanou povahou. Akity jsou inteligentní a učenlivé, jejich výchova si však žádá zkušeného chovatele. Toto plemeno je pojmenováno podle provincie Akity, z níž pochází. Národní památka od roku 1931.

Kishu Inu


Někdy nazývaný Kishu Ken. Pocházející ze starých středě velkých plemen, a je pojmenován podle regionu Kishu , nyní prefektura Wakayama. Toto plemeno je podobné Hokkaido , Shikoku a Kai . Japonci původně používali toto plemeno na lov divočáků a jelenů. Barva srsti je většinou bílá. V Japonsku jsou ještě občas žíhané nebo červené Kishu. Jsou odvážní a stateční jako lovci. Jsou docela tvrdohlaví a svéhlaví, takže je nutný výcvik, jsou oddaní a věrní rodině. Mohou být rezervovaní nebo plaší k cizím lidem. Jsou čistotní, inteligentní a mají silnou vůli. Národní památka od roku 1934.

Shikoku Inu


Nejvzácnější a nejprimitivnější z japonských plemen. Podobá se vlku, a legenda říká, že plemeno má nějakou vlčí krev. Tato víra pravděpodobně vznikla hlavně ze vzhledu psa. Pochází z ostrova Šikoku. Jeho pohyb je tichý a rychlý jako vlk. Tato vlastnost byla chráněna a zachována pro své dovednosti v lovu (hlavně divočáků), v horách a kopcích Shikoku. Národní památka od roku 1937.

Hokkaido Ken

Také zvané Ainu Ken. Je to lovecké plemeno, využíváno při lovu medvědů a jiné zvěře. Původ těchto psů je svázán s historií Ainů, původních obyvatel severního japonského ostrova Hokaido. Toto plemeno psů sehrálo hlavní roli ve formování jiných japonských plemen, kterým předali svoji smělost, zuřivost, věrnost a taktnost. Národní památka od roku 1937.

Kai Ken 

Vzácné plemeno. Je středně velký, má klínovitou hlavu a drsnou srst. Je známý svou tygrovanou srstí. Jsou to výborní lovci a hlídači. Jsou oddaní svému majiteli. Národní památka od roku 1933.

Shiba Inu

Poměrně malý pes, ale proporční, svalnatý, vzhledem podobný lišce, s malým uchem a trojúhelníkovým okem, nad hřbet stočeným nebo alespoň srpovitě zahnutým ocasem, s krátkou hustou srstí, pouze na ocase mírně delší a odstávající. Národní památka od roku 1936.